ZUZANA HEJNOVÁ

zakladatelka HESU

Zuzka je bývalá reprezentantka ČR v atletice. Do její sbírky, mimo jiné, patří 2x titul mistryně světa, stříbrná Olympijská medailistka a dvojnásobná vítězka celého seriálu Diamantové ligy. Atletice se věnovala od svých 6 let. Začala kroužkem v rodném Liberci. Od 3.třídy ZŠ byla zařazena do specializované třídy, se zaměřením právě na atletiku. V 8. třídě ZŠ začala dojíždět na pravidelné tréninku do sousedního Jablonce nad Nisou, kde trénovala pod vedením Dany Jandové, ke které se Zuzka vrátila na posledních pár let své kariéry.

V půlce střední školy, po ukončení 2. ročníku na pedagogické škole, se Zuzka rozhodla pro změnu a odešla trénovat do Prahy, pod křídla Martiny Blažkové, do klubu USK Praha. Zároveň změnila školu, kterou dostudovala v Praze. V USK Praha byla Zuzka v letech 2005-2012, kdy toto působení zakončila tehdy bronzovou olympijskou medailí. (Později se posunula na stříbrnou pozici kvůli prokázanému dopingu ruské soupeřky).

Od roku 2012-2021 byla Zuzka členkou klubu Dukly Praha. V letech 2012-2016 trénovala pod vedením Dalibora Kupky, díky kterému to dotáhla na 2 tituly mistryně světa. Na Olympijských hrách v Riu de Janeiru 2016 skončila těsně pod stupni vítězů, na 4. místě.

V roce 2014 byla partou kamarádů založena sportovní akademie HESU. Stále se rozšiřujeme a chceme nabízet služby, které právě Zuzce pomáhaly v průběhu její kariéry. Po OH 2016 zkusila půl roční trénink s Německým trenérem, pod jehož vedením získala stříbro na ME v hale. Na jaře 2017 došlo k uzavření kruhu a Zuzka se vrátila pod křídla své první mládežnické trenérky, Dany Jandové. Dokázaly spolu ještě získat 4.a 5.místo na MS.

V roce 2022 Zuzka ukončila ve 35 letech svou atletickou kariéru a věnuje se kromě HESU svému synovi Matyášovi, který se narodil na podzim roku 2022.

Více o Zuzce:

1) Proč jste se rozhodla věnovat atletice?
Odmalička jsem byla hodně aktivní dítě a chvilku neposeděla. Rodiče mě vedli ke všem sportům od útlého dětství. Starší sestra Michaela (bývalá reprezentantka a účastnice OH 2004) se věnovala atletice přede mnou a byla mi velkým vzorem. Líbilo se mi, jak vyhrává, nosí domů medaile a soutěží s ostatními. Chtěla jsem být jako ona a už od 2. třídy jsem začala navštěvovat kroužek atletiky v Liberci. Zkoušeli jsme úplně všechno, hráli si, zaměřili se i na ostatní sporty a zároveň se seznamovali se základy atletických disciplín. V 5. třídě jsem byla členkou atletické základní školy, kde jsme také dělali vše možné, ale atletice jsme věnovali největší pozornost. Měla jsem štěstí na šikovné trenéry, kteří nás rozvíjeli všeobecně. V 8. třídě jsem přešla z Liberce do Jablonce nad Nisou k trenérce Daně Jandové. U té jsem byla do svých osmnácti let a získala své první mezinárodní, mládežnické tituly a medaile.

2) Jaké jiné sporty jste zkoušela?
Zkoušela jsem odmalička všechno možné, ale spíše s rodiči a ve škole. Plavání, bruslení, běžky, kolo, gymnastika… Ale atletika byla jediný sport, který jsem provozovala závodně.

3) Jaké máte přednosti a slabiny?
Cílevědomost, pracovitost, upřímnost. Neumím prohrávat, občasná náladovost.

Měla jsem štěstí na šikovné trenéry, kteří nás rozvíjeli všeobecně.

4) Nosíte na závody talisman nebo máte nějaký rituál pro štěstí?
Plyšový medvěd, který se mnou jezdí všude po světě a jmenuje se Česťa. Několik malých kamínků do kapsy s různými účinky.

5) Jakou sportovní disciplínu byste si chtěla vyzkoušet?
Skok o tyči.

6) Co byl nezapomenutelný zážitek?
Zisk bronzu a následné vyhlášení na OH v Londýně, atmosféra na prvním juniorském MS na Jamajce, skok z dvanáctimetrového vodopádu do malé tůňky…

7) Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?
Bramborový salát, svíčková

To top