Sedmé téma z programu HESU Zdravé menu Zuzky Hejnové se tentokrát věnuje tématu PITNÝ REŽIM SPORTOVCE.

 

HESU_16.jpg

Pít je potřeba, a to především, když sportujete. V létě pijeme častěji, protože je nám horko a máme tak větší žízeň a větší potřebu pít. Ale i v zimě bychom měli pečlivě dodržovat pitný režim. I když se při fyzické aktivitě tolik nepotíme, i tak naše tělo vodu spotřebovává.

Při nedostatku tekutin vám hrozí řada rizik. Vše začíná dehydratací, ke které může dojít kdykoliv, tedy nejen během fyzické aktivity, ale i během dne, když nedoplňujeme dostatečně tekutiny. Dostatečný přísun tekutin nám také pomáhá k lepšímu trávení, a tím přenosu živin do svalů a vlastně celého těla. Bez živin nemají svaly energii a tak spotřebovávají glykogenové zásoby

Potem se z těla ztrácejí důležité elektrolyty, které je třeba doplnit. Během delšího výkonu (tj. tréninku nebo závodu delším než hodinu) jsou tak nejvhodnější různé iontové nápoje, které obsahují minerální látky, jenž sportovec během fyzické aktivity vyloučí. Iontový nápoj by měl obsahovat draslík, glukózu, sodík, ale může být obohacen například i o různé vitamíny a sacharidy.

S přísunem tekutin je třeba začít již ráno, tedy během snídaně. Vždy doporučujeme pít čistou vodu, žádné přehnaně slazené nápoje a limonády, které nejsou vhodné ani pro děti, ani pro dospělé. S udržením tekutin v těle vám také pomůže vláknina, třeba z ovoce, proto ho nezapomínejte zařazovat do jídelníčku. Při sportu pak raději pijte častěji a v menších dávkách :-)

 

Recept na doma:

Domácí citronová limonáda

Ingredience

  • 3 citrony
  • voda
  • třtinový cukr
  • lístky máty

 

Do džbánu vymačkejte 2 citrony. Zalijte vodou a podle chuti oslaďte třtinovým cukrem. Ale pozor na množství :-) Přidáme lístky máty a zamícháme. Nakonec dáme do džbánu ještě na kolečka nakrájený třetí citrón. 

Můžete přidat také pár kostek ledu. Při výrobě ledu můžete do tvořítka do vody přidat také pár lístků máty :-)

 

Domácí iontový nápoj

Ingredience

  • 1/2 šálku čerstvé pomerančové šťávy
  • 1/4 šálku čerstvé citronové šťávy
  • 2 šálky vody (můžete použít také kokosovou)
  • 2 lžíce kvalitního medu nebo bio javorového sirupu
  • 1/8 lžičky himálajské soli

Všechny ingredience smíchejte a pořádně je rozmíchejte. Pokud nápoj hned nevypijete, uchovávejte ho v ledničce.

 

Partneři balíčku