JAKUB DAVIDÍK

Jakub je půlkařskou nadějí české atletiky. Český žákovský rekordman na 800m má pro rok 2019 opět nemalé cíle - start na EYOF 2019 v Baku, kde minule vybojoval bronz, který by chtěl minimálně obhájit. Zkušenosti zatím sbírá na mezistátních utkáních, kde se mu také v český barvách daří. HESU si ho vybralo do Elite týmu, aby ho mohlo podpořit také finančně a rozvíjet dále jeho dovednosti. Jakuba jsme se zeptali na pár otázek:

Proč jsi se rozhodl věnovat atletice?

Když jsem byl malý, tak mě vždycky bavilo běhat, tak jsem začal chodit na tréninky, kde mě to bavilo stále víc a víc :-)

 

Kdo a kdy tě přivedl k atletice?

K atletice mě přivedli rodiče, před více než 6 lety.

 

Jaké jiné sporty jsi zkoušel?

Ještě před atletikou, jsem byl všestranný a chodil jsem na různé sporty, pak jsem se zaměřil pouze na atletiku.

 

Jaké vlastnosti podle tebe musí mít úspěšný sportovec?

Musí vědět, co chce a mít vůli pro to nběco dělat, aby se stále zdokonaloval.

“Když nemůžeš, přidej.”

 

A teď něco o sobě :-)

Největší sportovní sen?

Jednou bych chtěl stát na startu mezi úplně těmi nejlepšími ze všech.

 

Kdo je tvým vzorem?

Můj vzor je Jakub Holuša. On ví, co chce a umí se s tím porvat. A také samozřejmě Zuzka Hejnová. Je výborná!!

 

Jaké jsou tvé přednosti?

Moje nejvěší přednost je ta, že dokážu ze sebe vydat úplně vše a udělat tak co nejlepší výkon.

 

A tvé slabiny?

Nevím o nich :-)

 

A co záliby mimo atletiku?

Nejraději rybařím. Tam si vždy pořádně odpočinu.

 

Jaký máš cíl na sezónu 2019?

Můj největší cíl roku 2019 bude EYOF v Baku. Minule se mi podařilo vybojovat bronz, tak letos se opět budu pokoušet o medaili :) A druhý větší cíl je dostat se na mistrovství Evropy v přespolním běhu.

Cíle očima trenéra Alexandra Matulky - Protože po světových hrách mládeže v Buenos Aires měl Kuba měsíc volno po sezoně, tak jsme začali trénovat až v polovině listopadu. Proto z toho důvodu (a stejně tak vzhledem k podmínkám) halové závody pro nás nejsou prioritou a v hale se Kuba představí pouze na konci února na HMČR v doplňkové disciplíně – 3000. Zatím trénujeme v domácích podmínkách a začátkem března Kuba absolvuje VT v Tatrách. Následovat bude koncem března MČR v přespolním běhu v Mladé Boleslavi. V dubnu se budeme připravovat v Itálii v San Benedettu. Cílem pro letní sezonu je účast na EYOF v Baku. A podle toho, jak bude probíhat letní sezona se případně v listopadu pokusí poměřit v krosu s juniory a pokusit se dostat na ME v krosu.

  

Jaké jsou tvé největší dosavadní úspěchy?

V letošní halové sezóně 2. místo na halovém MČR mezi dorostenci na 3000m a titul mistra republiky v přespolním běhu dorostenců.

2018 - 14.místo Světové olympijské hry mládeže do 18 let - 800m, 10.místo Mistrovství Evropy do 18 let - 800m, 2.místo halové MČR – 800m, umístění na žebříčku ČR: 1.místo 800m 1.místo 1500m 1.místo 3000m

2017 - 3.místo Evropský olympijský festival mládeže – 800m - vylepšení vlastního národního rekordu - 1:51,53, 1.místo Halové mistrovství ČR žáků – 800m (Národní rekord 1:57,66), Národní rekord 800m - 1:53,91, Národní rekord na 1500m - 4:00,71 
Vylepšení vlastního národního rekordu na 1500m - 3:58,64, 1.místo Mistrovství ČR žáků 1500m, 1.místo Mezistátní utkání U16 CZE-CRO-HUN-SLO-SVK – 1000m, 1.místo Mistrovství v přespolním běhu žáků, 1.místo Letní olympiáda dětí a mládeže – 300m, Neoficiální žákovský halový rekord na 1000m (kategorie starší žáci 2017) 

Co tě přimělo k tomu, abys začal spolupracovat s HESU?

Dobrý sportovní a profesionální přístup k atletice.

 

Proč si myslíš, že je HESU tou správnou volbou při výběru sportovní akademie?

Myslím, že mě to posune k ještě lepším sportovním výkonům.