Anička Hubatová Vacková

trenérka HESU


1) Vzpomenete si na Vaše začátky s atletikou či jiným sportem? Kdo Vás k němu přivedl?

S atletikou jsem začala, když jsme se v době, kdy mi bylo osm, přestěhovali do Dejvic.. Rodiče si nejdříve přáli, abych pokračovala s tenisem, ale nakonec mě přihlásili na atletiku v pražském Olympu, za což jsem jim dodnes velice vděčná.

2) Máte v atletice či sportu obecně nějaký vzor?
Z atletů mám obecně moc ráda vícebojaře, obdivuji jejich odhodlání a všestrannost a těší mě, že se u nás objevují další a další talenty. Také velmi fandím sportovcům, kteří se dokázali vrátit po závažné zdravotní indispozici ve chvílí, kd už jim téměř nikdo nevěřil. V neposlední řadě si velice vážím těch, kteří neomezují své pole působnosti na sport a nebojí se vyjádřit názor například na politickou situaci. 

3) Jaké vlastnosti podle Vás musí mít úspěšný sportovec?
Měl by být ambiciózní, ale zároveň i trpělivý a houževnatý, aby jej neodradilo první zranění. Také se nesmí bát bolesti z tréninku.

Úspěšného sportovce by nemělo odradit první zranění


4) Jaké jsou Vaše dosavadní trenérské zkušenosti?

Asi před třemi lety mě napadlo, že bych mohla začít trénovat děti, tak jsem si na podzim roku 2013 udělala trenérský kurz a začala na Olympu pomáhat s přípravkou. Když jsem si pár měsíců poté natrhla sval a a přestala na delší dobu sama trénovat, byla jsem ráda, že můžu i tak zůstat v kontaktu s atletikou. Letos v létě jsem se od kamarádky dozvěděla, že pan Žalud z HESU hledá trenéra do mezinárodní školy, tak jsem nakonec od září začala trénovat i tam.

5) Jaké máte koníčky a oblíbené sporty?

Vzhledem k tomu, že už nezávodím, tak sport beru jako koníček. Nejradši mám právě atletiku, lyžování, fotbal, kolo a volejbal. Také se zajímám o oblast výživy. Jinak velmi ráda cestuji a poznávám nová místa a lidi. Z umění mě nejvíc zajímá fotografie nebo hudba.

6) Co Vás přimělo k tomu, abyste vstoupil do HESU?
Líbí se mi, že trenéři v HESU neberou ohled jen na tréninky samotné, ale uvědomují si důležitost dalších faktorů, jako je strava nebo regenerace, a snaží se svým svěřencům předat základy zdravého životního stylu už od dětství. Záštita takových lidí, jako jsou Zuzka Hejnová nebo paní Dana Jandová, je pak samozřejmě zárukou kvality.

Hesu trenéři neberou ohled jen na samotné tréninky, ale uvědomují se, jak je důležitá regenerace a zdravý životní styl

7) Jakou funkci v HESU zastáváte? Co zde máte konkrétně na starosti?
Mám na starosti tréninky atletiky v mezinárodní škole Meridian na Praze 8. Pracovat s dětmi, které pochází ze všech koutů světa, z nichž je každé vychované v jiném prostředí s různými zvyky, není zrovna jednoduché, ale beru to jako výzvu a snažím se tréninky rozdílnosti dětí přizpůsobit.

8) Proč si myslíte, že je HESU tou správnou volbou při výběru sportovní akademie?

Nechci se opakovat, ale zdůraznila bych zejména komplexní pojetí tréninku a motivaci v podobě Zuzky Hejnové.

9) Jak jste se poznala se Zuzkou Hejnovou?

Zuzku znám prozatím jen od vidění, párkrát jsem se s ní zběžně setkala. Věřím ale, že na některém z tréninků nebo kempů HESU bude příležitost prohodit pár slov. 

9) Co byste na závěr vzkázala začínajícím sportovcům a sportovkyním v HESU? 
Ať se nebojí zkusit sportovat s námi nezávisle na tom, zda jsou zkušenými sportovci, nebo se teprve chystají začít.