ALEXANDR MATULKA

Po vlastní atletické dráze se vydal na dráhu trenérskou - měl pocit, že je třeba splatit dluh svým trenérům a začít trénovat své následovníky. Na začátku malá skupina běžců se rozrostla až na současných 35. Za největší trenérský úspěch považuje, když děti atletikou "nakazí" tak, že ji dělají až do dospělosti. V současné době do jeho tréninkové skupiny patří i náš Elite Jakub Davidík - dvojnásobný český halový žákovský rekordman na trati 800 metrů. 

O trenérství:

Co vás přivedlo k atletice a trenérství?

Po té, co se mě 10 let věnovali v atletické kariéře moji trenéři, považoval jsem za samozřejmé, že tento dluh vůči nim splatím trénováním našich následovníků.

 

Jak vzpomínáte na své začátky?

Začátky byli snadnější než současnost. Jako ryzí dálkoplaz jsem se věnoval pouze těmto disciplínám a relativně malé skupině běžců.

 

Zkoušel/a jste i jiné sporty nebo atletika prostě byla první volba?

Nic jiného než atletika nepřipadalo v úvahu ☺.

 

Jaké vlastnosti podle vás musí mít úspěšný sportovec?

Neomezil bych to pouze na vlastnosti ale celkové předpoklady. Musí mít trochu dáno shora a to nejen od krku dolů ale i především v hlavě. A toto vše musí být navíc podloženo zdravím.

 

Jak velkou skupinu v současné době trénujete?

Společně s mým trenérským spolubojovníkem Romanem Mužíkem máme skupinu 35 svěřenců od 13 do 17 let.

 

Co považujete za svůj největší trenérský úspěch?

Za svůj největší úspěch vždy považuji to, když se mě podaří atletikou nakazit děti tak, že jí dělají až do dospělosti a pomáhají nám následně vychovávat další generace atletů. A jako sportovní trenérský úspěch považuji zisk bronzové medaile Petra Kasla na juniorském mistrovství světa v duatlonu v roce 2002. A pak samozřejmě teď úspěchy Jakuba Davidíka.

“Nic jiného než atletika nepřipadalo v úvahu ☺.”

Zajímavosti a koníčky:

Když zrovna netrénujete, jak relaxujete?

Protože atletika je pro mě zábava a ne zaměstnání tak relax je především atletika. A protože se atletice věnují všechny 3 děti a pokud nejsem v práci tak u nás v rodině je atletika téma č. 1 a vše ostatní jde stranou.

 

Životní krédo/motto?

Já věřím na boží mlýny a heslo přej a bude ti přáno.

 

O HESU:

V čem vidíte hlavní výhodu spolupráce s HESU?

U nás v malém oddílu sice děláme sport s láskou, ale přeci jen v amatérských podmínkách. A sport v dnešní době není jen o tréninkové dřině, ale kompletní péči o závodníka (zdravotní, rehabilitace, výživa, mentální). A toto vše nám HESU umožňuje.

 

Proč si myslíte, že je HESU tou správnou volbou při výběru sportovní akademie?

Protože se malé atlety snaží k atletice přitáhnout zábavnou formou.

 

Jak jste se poznali se Zuzkou Hejnovou?

Zuzku jsem osobně poznal až v roce 2016, kdy jsme se společně s Jakubem Davidíkem dozvěděli o nabídce, aby se Kuba stal členem Elite teamu.

 

Co byste na závěr vzkázali HESU akademii?

Aby nám všem vychovala co nejvíce nadšených atletů, budoucích trenérů a nějaké následovníky či následovnice zakladatelky HESU.